Janowiec

Janowiec nad Wisła-klif wiślany o deniwelacji 50m i wystawie południowej. Możliwe loty żaglowe i termiczne. Na szczycie znajdują się dwa startowiska. Pierwsze ulokowane jest w przecince dokładnie nad droga prowadząca do promu. Drugie przy siatce Restauracji Manes ( z uwagi na to ze jest tam mało miejsca i blisko ogrodzenie z drutem nie polecam poczatkującym)

 

Jak i kiedy latać?

Najlepsze warunki panują kiedy na startowisku wieje czyste południe i siłą wiatru oscyluje w granicach 5-6m/s. Każda większa odchyłka powoduje ślizganie się wiatru po zboczu i powstawanie turbulencji.

Latamy generalnie od startowiska w przecince aż do końca posesji restauracji Manes.
Czasem możliwy jest lot az do Zamku, ale zalecane jest to tylko dla osób o większym doświadczeniu z uwagi na to ze dalej nie ma na dole gdzie wylądować (domy, druty itp.)
Lądowiskiem jest ogromna łąka rozciągająca się praktycznie na całej długości najatrakcyjniejszej czesci zbocza.
Żeby dostać się na startowisko mamy dwa warianty.
Pierwszy-parkujemy samochód przy drodze prowadzącej do promu nieopodal mostka i ścieżka wspinamy się do góry.
Drugi-parkujemy na górze na terenie restauracji Manes i rozkładamy się przy siatce bądź ścieżka przez las idziemy w stronę przecinki.
Zagrożenia-przy zbyt dużej wschodniej odchyłce wiatru latanie robi się mało ciekawe z uwagi na to ze wiatr nie oplywa już laminarnie zbocza a przebija się przez drzewa stojące na przedpolu. W tam przypadku można próbować szczęścia na zboczu skręcającym na kierunek SE a znajdującym się bliżej Kazimierza.
Zbocze te zwane Babia Gorka ma mniejsza deniwelacje max 40m.Czesto dojazd jest tam utrudniony przez wysoki poziom Wisły.